Izložba o Jovanu Jovanoviću Zmaju u čajetinskoj Biblioteci

Povodom 190 godina od rođenja Jovana Jovanovića Zmaja čajetinska biblioteka „Ljubiša R. Đenić“ danas je otvorila izložbu posvećena ovom srpskom piscu. Autor izložbe je Olga Krasić Marjanović iz Biblioteke grada Beograda.

Ova izložba prvi put je prikazala na 100-godišnjicu pesnikove smrti. Građa je prikupljana iz Fondova Biblioteke grada Beograda, Arhiva Srpske akademije nauka i umetnosti, Narodne biblioteke Srbije i Muzeja grada Novog Sada. O samoj izložbi može se reći da je onoliko aktuelna koliko i pisac kojem je posvećena, što bi se jednom rečju opisalo: uvek .
„On je zaista bio institucija svoga vremena, uvažavan, slavljen, ponekad i osporavan što znaju poznavaoci književnosti a tiče se odnosa Zmaja i njegovog kuma Laze Kostića. Ali, šta je lepo čuti? Kada je Zmaj primljen u Srpsku kraljevsku akdemiju, toj njegovoj inauguraciji su prisustvovala oba kralja: kralj Aleksandar, i crnogorski knjaz Nikola koji je veoma uvažavao i voleo Zmaja“, priča za Zlatibor pres“ Olga Krasić Marjanović, autor izložbe.

Jovan Jovanović Zmaj je bio pokretač i urednik sedam listova i časopisa, nekih šaljivih, nekih satiričnih. Ipak, najveća posvećenost bila je okrenuta deci što se ogleda u brojnim pesmama posvećenim najmlađima, kao i časopisima koje je pokretao za njih, a najpoznatiji je „Neven“.

„Nema odrastanja u srpskom narodu bez Zmaja. Ne postoji mama i tata, baka i deka, koji bar neki Zmajev stih nisu rekli svojim potomcima. Za današnje vreme Zmaj je imao jedan moderan pristup, jer pored toga što je pisao za „Neven“ – pesme, crtice, pripoveteke- on je bio i dobar crtač. Na jednom plakatu se može videti gde on tim putem deci prepričava Odiseju.“

Bitno je reći da je ovo jedna od prvih izložbi rađenih u digitalnih štampi u kojoj su ispraćeni najvažniji momenti iz Zmajevog života i stvaralaštva. U to spada i značajan susret koji je ovaj pisac imao sa najvećim srpskim naučnikom, Nikolom Teslom prilokom njegovog jednodnevnog boravka 1892. godine.

„Primljen je veličanstveno u Akademiju nauka. Primio ga je kralj. Vodili su ga na Kalemegdan, a Tesla je održao i jedno predavanje, a onda su ga odveli na svečanu večeru u čuvenu Vajfertovu pivaru gde je bio prisutan Jovan Jovanović Zmaj koji je tom prilikom napisao prigodnu pesmu „Pozdrav Nikoli Tesli“. Kada je on izrecitovao tu pesmu, Tesla je bio toliko dirnut da je prišao i poljubio Zmaju ruku“.

U Biblioteci Srbije brižljivo se čuva pismo koje je Tesla uputio Zmaju, obavestivši ga da se silno trudi da uz pomoć prijatelja pesnika Džona Andervuda Džonsona prevede na engleski neke od njegovih pesama. Mnoštvo zanimljiosti iz Zmajevog života, ali i njegove najveće i radosti, i tragedije, obuhvaćene su ovom izložbom koja je gostovala, između ostalog, na slavističkoj katedri u Beču, proputovala Kanadom, a danas se među decom zadržala u čajetinskoj biblioteci.