U Srbiji ne prestaje borba sa izlivanjem reka i potoka i problemima koje donose bujice. Vanredna situacija proglašena je i u delu Požege. Vatrogasci spasioci su na terenu širom Srbije. Zbog obilnih padavina došlo je do odrona kamena na putu ka Višegradu kod tunela Šargan.
Direktor JP „Srbijavode“ Goran Puzović izjavio je da je trenutno najkritičnija situacija u Jagodini, Trsteniku, Brusu, Kosjeriću, Sokobanji gde je došlo do izlivanja reka, kao i da se talas kreće ka Kuršumliji, Prokuplju i Doljevcu.
U kosjerćkom naselju Brajkovići saniraju se posledice noćašnjeg nevremena. Ogromna količina kiše za kratko vreme i začepljene cevi propusta izazvali su izlivanje bujičnih potoka i rečice Dubnice. Voda je ušla u sedam kuća oštetila dalekovod pa je oko 200 potrošača ostalo bez struje. Noćas je na terenu bilo 18 vatrogasaca spasilaca a od jutros kako se voda povukla tu su i komunalne službe, putari, radnici EPS-a koji popravljaju ono što je vodena stihija uništila – prenosi RTS.
Prema rečima Miloša Milenkovića, iz Sektora za vanredne situacije MUPa, najteže je u opštini Kosjerić jer ima 20 ugroženih domaćinstava bez elekrtične energije. Ugroženih ljudskih života nema, ali su odsečeni neki putni pravci.
Aleksandar Radosavljević iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije savetuje da ukoliko je kuća ugrožena poplavom, građani treba da probaju da spreče da voda prodre u samu kuću postavljanjem džakova sa peskom, da probaju da podignu sve vrednije stvari, nameštaj i električne uređaje na više etaža u kući i obavezno da isključe električnu energiju da ne bi došlo do strujnih udara.
Apsolutno, izbegavati kretanje, vožnju automobila, plivanje kroz poplavljena područja, jer nikada ne znamo šta se nalazi ispod površine vode i vrlo lako možemo sebe izložiti dodatnoj opasnosti, kaže Radosavljević.