Када говоримо о националном идентитету у контексту Нове Вароши, важно је напоменути како локална традиција и обичаји доприносе очувању српског идентитета. Људи из овог краја често негују специфичне дијалекте, народне песме и обичаје који су карактеристични за регион. Очување ових елемената је кључно за идентификацију и повезаност са сопственим наслеђем.
У последње време, постоји све већи интерес за очување културног идентитета, што укључује и организовање манифестација, фестивала и других догађаја који промовишу локалну културу и традицију. На тај начин, Нова Варош постаје важан део ширег контекста очувања српског националног идентитета.
Овој констатацији у прилог иде и чињеница да млади из Нове Вароши кроз фолклорни ансамбл и певачку групу чувају културну баштину и традицију свога краја. Поред учешћа млади су често и сами организатори многих дешавања у Новој Вароши.
- Млади играју кључну улогу у развоју културног живота у нашем граду и то на више начина, почев од организације догађаја, учешћем у раду уметничких секција, волонтирањем, креирањем креативних иницијатива и пројеката, промоцијом локалне културе на друштвеним мрежама, организовањем едукација до сарадње са локалним институцијама – истиче директорка Дома културе Михрија Хаџић.
Млади често и организатори
Према њеним речима, омладина веома често и сама организује културне манифестације, концерте, изложбе који окупљају локалну заједницу и промовишу уметност и културу.
Такође, појединци и групе развијају креативне пројекте, као што су мурални радови или представе, а који доприносе обогаћивању јавног простора и подстичу социјалну интеракцију. Учлањењем у секције они доприносе и очувању и неговању уметничког израза.
- Организовањем едукативних радионица о култури, традицији и различитим уметничким дисциплинама, млади нам свесно помажу у очувању културног идентитета и преносе знање на млађе генерације. Све ове активности не само да обогаћују културни живот Нове Вароши, већ и помажу младима у развоју вештина, јачању заједништва и преузимању активне улоге у обликовању своје средине – истиче Хаџић.
Када је у питању посећеност културним манифестацијама Хаџић каже да је ту слика шаренолика.
- Нова Варош је мала општина и могу рећи да све културне манифестације и програме посећује одређени број младих људи. На пример у току године се организују два годишња концерта, летња смотра и концерт фолклорних ансамбала, у којима млади учествују као и на свим манифестацијама и програмима Туристичке организације и Општине Нова Варош. Млади, као и ми старији, имају различита интересовања тако да је тешко рећи које културне програме највише посећују – каже директорка.
Позориште као најбољи начин за испољавање емоција
Национални идентитет Срба је сложен и богат, обликован кроз историјске, културне и језичке аспекте. Очување свог идентитета је од суштинског значаја за очување традиције, језика и обичаја који су темељ српске културе. Кроз векове, српски народ је пролазио кроз различите изазове, укључујући ратове, миграције и промене власти, што је додатно обликовало његов идентитет. Поред хумористичких, сви ови догађаји честа су тема и позоришних представа које нововарошани често посећују.
- Многи млади људи сматрају позориште одличним начином за изражавање својих емоција, идеја и креативности. Партиципација у позоришту пружа им прилику да се баве уметношћу и истражују различите уметничке форме. Мислим да позориште може бити изузетно привлачно за младе, како као публику, тако и као учеснике, уколико су ангажовани и позивани да се укључе у креативни процес, у нашој установи су јако укључени и ангажовани – наглашава Михрија.
У савременом свету, где глобализација често доводи до хомогенизације културе, важно је активно радити на очувању националног идентитета. То укључује образовање, промоцију културе и језика, као и подстицање заједнице да цени своје наслеђе. На тај начин, српски народ може да очува свој идентитет и пренесе га будућим генерацијама.
Омладина оживљава културни живот локалне заједнице
- Ми се као локална заједница заиста можемо похвалити да нововарошка омладина најчешће игра кључну улогу у покретању и организацији културних дешавања. Њихова енергија, креативност и иновативни приступи доприносе оживљавању културне сцене у општини. Млади често користе друштвене мреже и дигиталне платформе да промовишу догађаје, окупљају људе и шире информације о култури, уметности и музици – закључује Хаџић.
Љ.Марковић
Пројекат „Нововарошка културна тура“ суфинансиран је из буџета општине Нова Варош. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.