Поводом обележавања стогодишњице ослобођења нововарошког краја од турског окупатора, 1. новембра 2012. године, основан је Завичајни музеј у овом месту. Смештен је у згради негдашњег Сјеничког окружног начелства, изграђена 1909. године. Овај музеј поседује 240 вредних експоната и три реплике оригинала – печат кнеза Стројимира из ИX века, сабљу кнеза Михаила Расковица из 1516. године и официрску сабљу генерала Фрање Заха, команданта Јаворске војске у Српско-турском рату 1876-1878. године.
Збирка Завичајног музеја у Новој Вароши прати време од неолита до краја Првог светског рата. Распоређена је у четири одељења – археолошко, етнолошко, историјско и одељење историје уметности.
Према речима директорке Завичајног музеја, Индире Генџић, за 12 година постојања ову установу културе посетило је око 10 000 посетилаца кроз појединачне и организоване посете или програмске садржаје. Нажалост, до избијања пандемије узроковане вирусом Ковид 19 број посета је растао, што се није наставило и након ње. Из ове установе кажу да се надају да ће се ситуација побољшати од следеће године када ће се Музеј представити публици са новим пројектима.
– Завичајни музеј је најважнији туристички садржај у нашем граду. Поседујемо сталну музејску поставку и оквиру ње Спомен собу војводи Петру Бојовићу. Што се тиче заинтересованости посетилаца за одређени сегмент мислим да је то све индивидуално – неко више воли историкске догађаје и процесе, други цркве и манастире, а неко традиционалну културу и народни живот…У сваком случају, Музеј има вредне експонате аутентичног карактера и по много чему оправдава своје постојање – истиче директорка Генџић и наводи да постоје и локални мештани који још увек нису упознати са постојањем Музеја, али да такође нема ни оних који су из њега изашли без дивних утисака.
Деца су наша будућност
Да омладина није само површна и незаинтересована за културу, традицију и народне обичаје, како тврде бројна истраживања, сведочи и чињеница да Завичајани музеј у Новој Вароши највише посећује и радо му се враћа управо наш подмладак. То је свакако светла тачка за нашу културну будућност.
– Ја морам истаћи да су наши највернији посетиоци нововарошки ђаци, ученици основних школа, Средње школе и претшколци. Мали је број одељења у нововарошкој општини који још увек нису били у Музеју, а више оних који су били и по неколико пута. Овде су своје часове одржали многи професори и учитељице. Кроз интерактивно учење, изван учионице, заједно смо им приближавали музејски садржај, историју, културу и традицију свога завичаја и народа којем припадају. Види се да они то заиста и воле и интересује их – наглашава Генџић.
Кроз рад са децом директорка Индира је приметила да је ученицима нижих разреда увек интересанто да сазнају нешто више о музејској делатности, односно како се постаје кустос, шта је архив, откуда им сви ти предмети и зашто немају диносаурусе. Како је додала, последњих година се разговори односе на све оно што чини традицију, коју иначе и уче кроз школски програм.
Завичајни музеј у Новој Вароши још увек не посећују ђачке екскурзије, али се надају да ће се тај тренд ускоро променити. Уместо ђака из других места ова установа културе често бива домаћин бројним удружењима из читаве Србије. То су углавном удружења која се баве очувањем традиције из Ниша, Куршумлије, Београда, Крагујевца, Шапца, планинари који бораве на Златару и наравно, туристи, а међу њима и млади.
Љ.Марковић
Пројекат „Нововарошка културна тура“ суфинансиран је из буџета Општине Нова Варош. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.