Обичаји су кључни део културне и верске традиције сваког народа и представљају значајан елемент културне баштине. Њихово очување и неговање у изворном облику чувају наш национални идентитет и препознатљивост, али и обезбеђују континуитет традиције кроз генерације. У Новој Вароши, традиција се одувек веома поштовала, а породична улога у њеном преношењу је од изузетног значаја.
Поред тога, важну улогу у очувању обичаја имају и школа и шира друштвена заједница. Дечја радозналост и жеља за учењем нових обичаја свакако доприносе њиховом опстанку, а млади су кључни носиоци традиције и културе народа којем припадају.
- Деца су носиоци традиције. У данашњем друштву, веома је важно очувати обичаје и преносити их на млађе генерације. Кроз њих се не само чува наша култура, већ се и развија свест о властитој припадности и идентитету – каже директорка Завичајног музеја Нова Варош, Индира Генџић.
Обичаји део свакодневног живота
У Новој Вароши, обичаји су део свакодневног живота, а млади уживају у њиховом обележавању. Деца се посебно радују празницима, јер су то тренуци када учествују у разним ритуáлима који су везани за породицу и заједницу. Воле све што прати празничну атмосферу у дому – поклоне, породичне посете, као и учествовање у обележавању верских празника, попут Ускрса, када фарбају јаја и имају прилику да покажу своју креативност. Слично томе, деца обожавају и свадбе, јер виде младу као лик из бајке и уживају у игри и весељу које долази с тим обичајем.
- Млади су свакако највише повезани са верским обичајима, али важно је и то што кроз све ове ритуале развијају социјалне вештине и међусобно поштовање. Обичаји нас уче солидарности, љубави и поштовању традиције, што је од великог значаја за будућност – додаје Генџић.
Деца и млади из Нове Вароши такође знају за важност религијских обичаја, јер се, поред других празника, крштавају, а у муслиманским породицама врши се обред сунећања мушке деце. Кроз све ове обичаје, млади развијају свест о верским и етничким разликама, као и о важности поштовања различитих култура и традиција.
Верски празници на првом месту
Једна од карактеристика младих Нововарошана је и изражен осећај верске и националне припадности. Иако су многи од њих окренути веровањима, они често похађају цркву или џамију, а присуствују обредима и обичајима животног циклуса, као што су венчања, рођендани или верски празници. На питање који им је празник најважнији, одговор је да највише воле верске празнике, док су државни празници, по њиховом мишљењу, нешто што не изазива толику пажњу.
- Нису сви празници исти, а млади то разумеју. Они схватају дубље значење празника и обреда, а то им помаже да се лакше носе са животним изазовима. Обичаји нису само списак активности, они носе дубље вредности и знање које је битно за њихову изградњу као људи – сматра Генџић.
Богатство мешовитих обичаја
У Новој Вароши се не може истаћи један обичај специфичан само за овај крај, јер је регион богат мешавином разних обичаја, јер многи мештани славе све кључне верске празнике, од Божића и Ускрса до светих дана везаних за Ислам. Такође, у овој општини постоји велики број мешовитих бракова, што је и додатно обогатило културни живот. Учесталост таквих бракова почела је да расте још 1948. године, када је склопљен први брак између поповог унука и хођине ћерке. Ови бракови су често стабилнији, а истраживања показују да у њима није забележен ниједан развод због верских или националних разлика.
- Мешовити бракови су одраз наших заједничких вредности и традиција. Они су доказ да култура и религија не морају бити препрека, већ могу да допринесу богатству заједничког живота. Такви бракови чине нашу заједницу још јачом – наглашава Генџић.
Без прошлости нема будућности
У циљу очувања и преношења обичаја на младе, Завичајни музеј Нова Варош организује разне едукативне радионице, а једна од најистакнутијих је „Васкршње светковине“, која се одржава од 2018. године. Кроз ове радионице, деца и млади имају прилику да науче више о обележавању Ускрса, користећи различите уметничке форме и технике, као што је фарбање јаја батик техником, или сакупљање пролећног биља. Такође, учествују у прављењу ликовних панела, честитки, и изражавању својих креативних идеја. Ове активности помажу младима да схвате значај празничног циклуса и да се нађу у улози носилаца традиције.
- Радионице у музеју су за децу и младе прилика да на креативан начин уче о обичајима. Кроз ову врсту едукације, деца развијају не само вештине, већ и поштовање према традицији. Важно је да они буду ти који ће очувати нашу прошлост и пренети је будућим генерацијама – закључује Генџић.
Завичајни музеј је постао и место где се млађи нараштаји окупљају, размењују искуства и уче о историји и традицији свог краја. Радионице са нововарошким ученицима су право задовољство, јер су деца изузетно креативна, дружељубива и заинтересована да учествују у очувању културног наслеђа. Следеће године се планира организовање радионице са предшколцима, што је још један корак у настојању да се очување обичаја пренесе и на најмлађе.
На крају, обичаји су темељ који омогућава младој генерацији да разуме своју прошлост, повеже се са својим коренима, и развија здрав однос према традицији, без обзира на то како се свет мења.
Љ.Марковић
Пројекат „Нововарошка културна тура“ суфинансиран је из буџета Општине Нова Варош. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.