У протеклом месецу у Бајиној Башти је организована једнонедељна обука о понашању ватре и пожарним операцијама, коју су организовали Сектор за ванредне ситуације МУП-а и ЈП „Национални парк Тара” у сарадњи са Службом за шуме Сједињених Америчких Држава. Обука је завршена показном вежбом на падинама планине Таре, у близини видиковца ,,Капија Подриња“, кoja je организована са циљем ефикасније превенције и реаговања на пожаре.
Припадници Службе за шуме САД-а на овој обуци представили су методу гашења пожара контрапожарима, што до сада није била праска у Србији.
Шанон Мекнамара из Службе за шуме САД-а каже да постоје велике сличности терена у Србији и САД-у, што омогућава примену њихових искустава борбе са шумским пожарима на тлу Србије:
„Има много сличности између наших предела тако да, познавајући горива, односно различите облике вегетације и како ватра реагује на ту вегетацију, кључно је у одређивању како ће се ватра понашати. Ми преносимо та знања српским колегама и зато смо довели и српског метеоролога како бисмо причали о локалним приликама и како бисмо попунили ту разлику која постоји између америчке и српске вегетације”, казала је Мекнамара. Она је додала да су и припадници Службе за шуме САД-а научили доста од српских колега, као и да их је посебно задивила преданост према свом послу, коју су испољили наши ватрогасци.
Испред ЈП ,,Национални парк Тара“ обуци и показној вежби су присуствовали референт за заштиту шума и противпожарну заштиту, Марко Томић, који је одржао презентацију на тему ,,Заједно против шумских пожара у Националном парку Тара“ и био вођа показне вежбе, као и представници Службе чувара заштићених подручја, показујући уз сарадњу са колегама из ватрогасних јединица озбиљну стручност и спремност за ванредне ситуације.
Томић је истакао је да се обука састојала из теоријске наставе у оквиру које се говорило о понашањима самих пожара и факторима који утичу на шумске пожаре. Такође, нагласио је и да су шумски пожари у Србији постали све чешћи и да их је тешко контролисати: ,, Мислим да у будућности за овај приступ гашењу шумских пожара итекако има места. Ми смо сада на почетку. Ми овде пожаре гасимо водом и ово је нешто ново за нас. За сада не можемо да применимо сва њихова искуства, али све што ће користити и нама у нашим условима итекако ће имати примене”, казао је Томић.
НП Тара