На Свечаној седници уручена признања

“Дужни смо да чувамо сећање на претке, гајимо поштовање према савременицима који доприносе афирмацији Ужица и будемо одговорни према потомцима. Захвални смо свима вама који са нама славите 695. годину од првог помена Ужица као и онима који су нам упутили лепе жеље и честитке”, истакао је отварајући Свечану седницу, председник Скупштине града Ужица Бранислав Митровић. Он је поздравио амбасадоре, високе представнике председника и Владе Републике Србије, делегације братимљених градова и општина, републичких и локалних предузећа и установа, војске, полиције, безбедносних служби, свештенства, компанија и све остале госте, који су својим присуством увеличали свечаност, поводом обележавања Дана града.

Добродошлицу у националну престоницу културе Србије и град који слави 695. година постојања, гостима је пожелела градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.

“Верујем да смо, кроз пројекат Ере културе, успели да обогатимо културну понуду и покренемо реализацију важних пројеката као што су: изградња Дечијег културног центра, Музеја керамике, реплике куће академског сликара Михаила Миловановића, и сталне поставке ,,Ужице кроз векове“. Трудили смо се да посебну пажњу усмеримо на најмлађе, јер овај град може да има будућност само ако се у њему живот обнавља. Приступили смо реконструкцији школа и вртића, изградњи новог вртића на Царини, отварању вртића у сеоским срединама, изградњи спортских терена и дечијих игралишта за најмлађе, као и најсавременијег Тренинг центра за дуално образовање који ће бити у функцији младих и њихових потреба. Нисмо одустали од идеје да Ужице добије нове факултете, јер желимо да млади остају и враћају се у свој град, који само уз њихову подршку може бити вечно млад”, истакла је градоначелница.

Према њеним речима, приоритети градског руководства у најближој будућности су пројекти као што су Обилазница око Ужица, Здравствени центар, Регионално постројење за пречишћавање отпадних вода, успостављање система за управљање отпадом по највишим стандардима, изградња котларнице Међај, улагање у енергетску ефикасност, смањење аерозагађења, изградња недостајуће канализаицоне мреже, реконструкција улица, али и асфалтирање сеоских путева.

“Сваки становник Ужица треба да буде активан учесник у креирању будућности града који ће за њих увек бити центар света и тачка у коју ће се увек са радошћу враћати, ма где одлазили и живели. Нико од нас нема право да бежи од одговорности сутрашњице, избегавајући је данас. Важно је да имамо идеје, циљеве, да усагласимо  аргументе и резултати неће изостати. Волимо наше Ужице, чувајмо оно што је наше полазиште и исходиште, чувајмо град који је од свих места на свету једини за који можемо рећи да је наш”, поручила је градоначелница Ужица.

Традиционално, на свечаној седници уручена су највиша признања за допринос развоју града. Награде су припале Бојану Маричићу, за допринос развоју и постигнуте резултате у области интервентне кардиологије, Вуку Шиљковићу, ученику генерације Ужичке гимназије и активном хуманисти и волонтеру при Канцеларији за младе, Урошу Бурлићу, свршеном ученику Ужичке гимназије са највећим бројем освојених државних награда из српског језика и књижевности, историје, биологије и филозофије, Владимиру Курћубићу-Јоји, истакнутом филмском, телевизијском, позоришном редитељу, продуценту, сниматељу и монтажеру, Николи Радосављевићу, доктору примењених уметности и дизајна, Радовану Павловићу, професору разредне наставе у Основној школи „Алекса Дејовић“ и Драгици Димитријевић јединој жени, пољопривредници, у Златиборском округу која је добила поршку од стране USAID-a у виду система за грејање у пластеницима и освојила бројна признања за свој рад.

Плакете града Ужица уручене су Дарку Вукојичићу, који је обезбедио је значајну помоћ за уређење простора око маузолеја на острву Видо, донирао Здравственом центру Ужице једно санитетско возило и који је дугогодишњи  донатор Црвеног крста, Уметничкој школи Ужице, Музичкој школи “Војислав Лале Стефановић”, Божидару М. Нешковићу који је дао огроман допринос развоју атлетике, професорки дефектологу, сурдопедагогу Слободанки Цвијовић Сарван , Удружењу глувих и наглувих Златиборског округа, предузећу ТВ5 Ужице, кондиционом тренеру Марку Секулићу, Атлетском клубу особа са инвалидитетом “Пора” и Спортском савезу Ужице.

Овогодишњи добитници Повеље града Ужица за заслуге и дела која доприносе укупном развоју града су Црква Светог великомученика Георгија, која прослављава свој јубилеј од 180 година постојања, Акционарско друштво “Путеви” Ужице, за изузетан допринос развоју локалне самоуправе кроз реализацију инфраструктурних пројеката  као и допринос заједници донирањем и подршком здравствених установа, спортиста и спортских клубова, културних и образовних установа, верских заједница, као и појединаца којима је помоћ била неопходна и “Прва основна школа краља Петра II” у којој је само претходне године 160 ученика освојило дипломе на општинским, окружним и републичким нивоима такмичења, чак 30 ученика је остварило учешће, а 11 њих је освојило нека од прва три места на републичким такмичењима и један ученик је освојио треће место на Европској географској олимпијади.

“Ово је прилика да погледамо уназад, саберемо све што смо постигли и будемо поносни. Наш рад и посвећеност су примећени и вредновани. Од сутра настављамо да гледамо унапред, јер свако признање носи са собом одговорност. Ова признања су подстрек да наставимо да доприносимо развоју нашег Ужица. Честитам свим добитницима и позивам вас да наставимо да радимо заједно, да се међусобно подржавамо и инспиришемо. Верујем да уједињени можемо постићи још веће успехе и учинити наше Ужице још лепшим и бољим местом за живот”, исткла је нина Вукић, директорка “Прве основне школе краљ Петар II”, која се обратила у име награђених.

У уметничком делу програма учествовали су глумци Ужичког позоришта Биљана Здравковић, Тијана Караичић, Јанко Радишић и Дејан Максимовић а неколико музичких нумера извео је музички састав “Dinamic Music”. У програму су учествовали и ученици Уметничке и Музичке школе Ужице.