Desk Kreativna Evropa Srbija, uz podršku Grada Užica i SKGO organizovala je konferenciju pod nazivom “Politike decentralizacije kulture u Srbiji”. Predstavnike više od 50 lokalnih uprava zaduženih za kulturu i lokalnih institucija kulture iz cele Srbije, pozdravili su dr Jelena Raković Radivojević gradonačelnica Užica, Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara za zastupanje članstva SKGO i Vuk Radulović, rukovodilac Deska Kreativna Evropa Srbija pri Ministarstvu kulture Republike Srbije.
Istakavši da je projekat Prestonica kulture Srbije od kapitalnog značaja, gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević naglasila je i njegovu važnost za decentralizaciju kulture.
“Sistematičnim, temeljnim i dobro ustanovljenim i utvrđenim kriterijumima bira se grad koji, u jednoj kalendarskoj godini nosi važnu, zahtevnu i odgovornu titulu – titulu Prestonice kulture Srbije. Primenjujući smernice Ministarstva kulture, učeći iz primera grada Čačka, razmenjujući iskustva sa njima, kretali smo se ka unapređenju kvaliteta kulturnog života naše lokalne samouprave, pokretanju kulturnog, umetničkog i turističkog razvoja kroz aktiviranje postojećih i osmišljavanje novih umetničkih programa tradicionalnih i savremenih formi, oživljavanju postojećih institucija kulture, ali i pokretanju novih i savremenih kulturnih i infrastrukturnih projekata”, rekla je gradonačelnica.
SKGO pomaže razvoj kulture uSrbiji
Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara za zastupanje SKGO istakao je da ova organizacija aktivno radi na podršci lokalnoj samoupravi u oblasti kulture, u prvom redu zastupanjem lokalnih vlasti u procesu izrade nacionalnih propisa i dokumenata, pružanjem podrške u okviru međunarodne saradnje u oblasti kulture, kao i jačanjem kapaciteta zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave koji se bave kulturom, odnosno saradnjom sa organizacijama civilnog društva.
“Prema podacima sa kojima raspolažemo, primećena je tendencija rasta finansijskih izdvajanja lokalnih vlasti za kulturu, pa je tako u 2022. godini izdvojeno oko 21 milijardu dinara, odnosno oko pet odsto budžeta gradova i opština Srbije, pri čemu je 90 odsto toga iz sopstvenih budžetskih sredstava”.
Vuk Radulović, rukovodilac Deska Kreativna Evropa Srbija podsetio je da je decentralizacija kulture jedan od strateških ciljeva kulturne politike Vlade i Ministarstva kulture.
“Ideja da se kroz ovaj događaj gradovima i opštinama učine vidljivim sve prilike za razvoj lokalne infrastrukture, programa i kapaciteta u kulturi. Stavljajući u fokus ova tri programa želimo da utičemo na razvoj kapaciteta lokalnih samouprava u domenu kulture, da praksu apliciranja na dostupne konkurse, kojih je samo u okviru programa Kreativna Evropa 20 godišnje, prenesemo na što više gradova i opština te da kroz primere dobre prakse iz Čačka i Užica, gradova koji su nosioci titule prestonice kulture Srbije, ali i Paraćina, Novog Pazara, Osečine, Kikinde, Despotovca, odakle dolaze dobri primeri projekata koji su dobili sredstva u okviru poziva za infrastrukturne projekte “Gradovi u fokusu”, inspirišemo i motivišemo i druge opštine u Srbiji”, naglasio je Radulović.
Užice – grad kulture
Prema rečima koordinatora projekta Užice – Prestonica kulture Srbije Branislava Mitrovića, nije slučajno da se konferencija održava u Užicu u momentu kada je grad na početku svog vođstva, kao prestoni grad kulture Srbije.
“Ono što jeste poruka današnje konferencije i poruka projekta Prestonica kulture jeste da kultura nije elitna kategorija, podjednako je dostupna i potrebna i građanima van Beograda i današnja konferencija ima za zadatak da pomogne lokalnim samoupravama kako da učine kulturu dostupnijom i malim sredinama. Moram da naglasim i da od naših građana stiže povratna informacija, koja govori da naš grad nije samo prestonica kulture, već u više segmenata pokazuje da smo za kratko vreme uspeli da promenimo narativ o kulturi, da smo uspeli da menjamo institucionalno naše navike, ali i da ulažemo u infrastrukturne prostore koji će i posle prestonice kulture ostati našim sugrađanima na korišćenje.
U okviru tri programske celine, predstavljena su tri programa za finansiranje projekata u kulturi koje realizuje Ministarstvo kulture, “Prestonica kulture Srbije”, “Gradovi u fokusu” i “Kreativna Evropa”.
Prestonica kulture Srbije
U okviru prvog rogramskog temata “Prestonica kulture Srbije” održana je panel diskusija “Prestonica kulture Srbije – juče, danas, sutra” na kojoj su učestvovali Predrag Živković, programski koordinator projekta “Čačanska rodna” 2023, Branislav Mitrović, rukovodilac projekta “Era kulture”, Užice 2024 i Ana Budai, projektna menadžerka projekta “Meandri grada – tokovi kulture”, Zrenjanin 2025.
Druga programska celina osvrnula se upravo na uspešne projekte finansirane u okviru konkursa „Gradovi u fokusu”, godišnjeg konkursa za finansiranje infrastrukturnih projekata u domenu kulture. Učesnici na panel diskusiji, Nenad Jevtić („Paraćin grad stakla”), Denisa Curić („Unapređenje kulturne infrastrukture”) iz Novog Pazara, Ana Vasiljević („Kulturno srce Podgorine”) iz Osečine, Marko Markovljev („JAKI”) iz Kikinde i Goran Milojković („Despарт”) iz Despotovca zaključili su da je da je podrška Ministarstva kulture kroz ovaj konkurs značajna, jer omogućava neophodne prostorne preduslove za rad i stvaranje lokalnih akterа iz kulture, a time i veću dostupnost sadržaja članovima zajednice.
Program Kreativna Evropa
Program “Kreativna Evropa” predstavio je Bojan Milosavljević, projektni menadžer Deska Kreativna Evropa Srbija, uvodeći u temu kroz primere dobre prakse projekata decentralizacije kulture iz država Evropske unije podržanih kroz program Kreativna Evropa, da bi kroz poslednju panel diskusiju bili predstavljeni projekti organizacija van Beograda koji su realizovani kroz ovaj program. Učesnici u ovom panelu Nikola Pantelić (Narodni muzej u Kruševcu), Boban Stefanović (Kulturni centar Gornji Milanovac) i Sanja Tošić (Klub za osnaživanje mladih 018 Niš) podelili su sa prisutnima svoja iskustva sa aplikacijom i realizacijom projekata kroz program Kreativna Evropa.
Događaj je poslužio i kao dobra prilika da se okupljenima predstavi ideja i inicijativa za formiranje mreže gradova i opština za kulturu na nivou Srbije sa ciljem poboljšanja komunikacije i protoka informacija, kao i uspostavljanja novih i održivih partnerstava.