U Užicu obeležen Dan pobede nad fašizmom

Predstavnici Grada Užica, Vojske Srbije, Policije, Zlatiborskog upravnog okruga, Opštine Sevojno, Udruženja potomaka ratnika u ratovima 1804-1918.„Major Kosta Todorović“, SUBNOR-a i drugih boračkih udruženja iz Užica i Čajetine položili su vence na Partizanskom groblju čime su obeležili 79. godina od pobede nad fašizmom.

“Okupili smo se danas ovde da obeležimo 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i dan pobede nad neljudskim, zločinačkim pokretima i ponašanjem, koje je donelo veliko stradanje. To su činjenice i mi ne smemo i nećemo dozvoliti da se one prekrajaju i menjaju”, istakao je Miodrag Petković član Gradskog veća.
Prema njegovim rečima, za grad je izuzetno važno da nikada ne zaboravi ljude, koji su dali svoje živote i herojski se borili za slobodu.

“Negujemo kulturu sećanja, tako što se svakog 9. maja ovde okupljamo i polažemo vence za ljude, koji su svojim životima, nama dali da živimo slobodno. Ovde su pohranjeni posmrtni ostaci 230 boraca učesnika narodnooslobodilačkog rata iz ovog kraja u periodu od 1941. do 1945. godine, od kojih nam je imenom i prezimenom poznato 176 osoba. Ovde počivaju i narodni heroji Milan Mijalković-Čiča, Dušan Jerković, Nada Matić, Aleksa Dejović i Želimir Željo Đurić i najmanje što možemo je da se poklonimo njihovoj hrabrosti i velikoj žrtvi.


Sa ponosom ističemo da je naš grad bio jedina slobodna teritorija u Evropi od 24. septembra do 29. novembra 1941.godine, u periodu slavne Užičke republike. Ta sloboda i borba za slobodu imale su visoku cenu i žrtvu koju nismo i nikada nećemo zaboraviti”, naglasio je Petković.


U umetničkom delu programa učestvovali su učenici OŠ “Slobodan Sekulić” i glumac Slobodan Ljubičić.
Pre tačno 79 godina završen je Drugi svetski rat, koji je otpočeo 1. septembra 1939. godine, napadom nacističke Nemačke na Poljsku, na evropskim prostorima i okončan 9.maja 1945. godine potpisivanjem bezuslovne kapitulacije oružane sile Trećeg rajha. Iako je nemačka Vrhovna komanda izdala naređenje potčinjenim komandantima svojih kopnenih, pomorskih i vazduhoplovnih snaga da obustave sve operacije, ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana su pružali otpor, a u Jugoslaviji su borbe potrajale do 15. maja 1945.